Uppdaterad kl. 23:36 
Start Bli rapportör Listor Manual FREDAG 31:a Okt 2014
 TEMAN 
Fenologi
EuroBirdwatch 4-5 okt 
Fennoscandia Birds
Sibiriska tättingar
Havsfåglar
 INVENTERINGAR 
Falsterbosträcket
Ottenbyringmärkning
Fågelbordsövervakning
Landsorts fågelstation
Umedeltat
Oljeskadade sjöfåglar
Förekomst av döda alkor
 ATLASINVENTERINGAR 
Skåne
Blekinge
Öland
Västergötland
Närke
Småland
Göteborg
Västergötland
 ÖVRIGT 
Rrk:s fyndstatus
Rapportguider
Bildarkiv
Senaste bilderna 
Bilder med kommentarer 
Dagens dagbok
Dagboken Segerstads fyr
Dagbok Ölands södra udde
Dagens artlista
 DAGENS OBSAR  
Histogram
Antal observationer per dag de senaste två veckorna.
Karta
Visa observationerna på karta.
 LÄNKAR  
Dagens Fågel för handdator
Dagens Fågel för Wap
 ARTLISTA 
Senaste arterna
Rallhäger 26 okt
Bergstaigasångare 25 okt
Blek tornseglare 25 okt
Mongolpiplärka 15 okt
Kohäger 4 okt
Videsångare 4 okt
Kungsfågelsångare 3 okt
Wilsonsimsnäppa 3 okt
Tofslärka 1 okt
Större lira 27 sep
Antal arter t.o.m. 30.10
2014:    392     Visa artlistan  
2013:    371     Visa artlistan  
Jämför artlistor 2014 och 2013
Datum:
 
Landskap:
 
Filtrering:
 
Sortering:
  Uppdatera | Nollställ
 Sånglärka     2 ex Prästtjärnen, Selånger, Mpd 31.10 14:00     Inmatad med webformul?t Ingemar Marklund, Bengt Allberg   
 Sånglärka     2 ex stationär Råbydammen, Sk 31.10 12:45-13:15     Inmatad med webformul?t Sigvard Svensson   
 Sånglärka     2 ex str SV Sörtorpberget, Srm 31.10 11:50-13:45     Inmatad med webformul?t Erik Widuss   
 Sånglärka     2 ex födosökande Busör, Hl 31.10 11:30-13:45     Inmatad med webformul?t Fågelföreningen Tärnan, Jan Karlsson, Karin Lindström   
 Sånglärka     4 ex födosökande Brudarebacken, Göteborg, Vg 31.10 11:25-13:30     Inmatad med webformul?t Conny Palm   
 Sånglärka     1 ex Sättunaviken, Svartåmynningens naturreservat, Roxen, Ög 31.10 10:30-12:00     Inmatad med webformul?t Per Törnquist   
 Sånglärka     1 ex rast Ladugårdsgärdet, Södra Djurgården, Upl 31.10 09:10-11:30     Inmatad med webformul?t Svante Söderholm   
 Sånglärka     2 ex Brudarebacken, Göteborg, Vg 31.10 08:40-11:20     Inmatad med webformul?t Lennart Alpman   
 Sånglärka     3 ex Lomma Södra, Lomma, Sk 31.10 08:15-08:40     Inmatad med webformul?t Olle Holst   
 Sånglärka     5 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl 31.10 07:35-09:40     Inmatad med webformul?t Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund   
 Sånglärka     2 ex rast Lundbydiket, Angarnsjöängen, Upl 31.10 07:30-11:30     Inmatad med webformul?t Andreas Viberg   
 Sånglärka     2 ex spel/sång Brudarebacken, Göteborg, Vg 31.10 07:15-11:20     Inmatad med webformul?t Ulf Persson   
 Sånglärka     2 ex str Klosterängshöjden, N Fäladen, Sk 31.10 07:00-10:15     Inmatad med webformul?t Karl Gunnarsson, Joakim Andersen, Anton Rydstedt   
 Sånglärka     1 ex str S W-Cell, Götafors ind.omr, Sm 31.10 07:00-12:00     Inmatad med webformul?t Hans Boberg   
 Sånglärka     3 ex str Erstadkärret, Visingsö, Sm 31.10 06:50-07:30     Inmatad med webformul?t Rüdiger Kasche   
 Sånglärka     1 ex lockläte Brostugan, Uknö, Sm 31.10 06:50-12:50     Inmatad med webformul?t Magnus Kasselstrand   
 Sånglärka     2 ex str Hattberget, Saltvik, Upl 31.10 06:50-10:30     Inmatad med webformul?t Bo Hellberg   
 Sånglärka     3 ex rast Luckorna, Torhamns udde, Bl 31.10 06:45-10:00     Inmatad med webformul?t Matthis Kaby   
 Sånglärka     1 ex str SV Örudden, Torö, Srm 31.10 06:30-15:00     Rapporterad med exceltv? Anders Westlund, Berth Nygren, Kenneth Welin   
 Sånglärka     16 ex str Nabben, Falsterbonäset, Sk 31.10    Rapporterad med exceltv? Nils Kjellén, Mikael Olofsson   
 Sånglärka     1 ex rast Spirudden, Åva, Srm 31.10    Inmatad med webformul?t Håkan Karlsson   
 Sånglärka     1 ex Södra Udde, Sm 31.10    Inmatad med webformul?t Tomas Lundqvist   
 Sånglärka     2 ex rast Lingome, Värö, Hl 30.10 14:00     Inmatad med webformul?t Johan Frölinghaus   
 Sånglärka     7 ex rast Torp, Mönsterås, Sm 30.10 13:30     Inmatad med webformul?t Leon Axelsson Widén   
 Sånglärka     30 ex rast Näsudden, Gtl 30.10 13:20-16:00     Rapporterad med exceltv? Raul Vicente, Fredrik Ström   
 Sånglärka     1 ex Hummelbosholm, Gtl 30.10 13:00-14:00     Inmatad med webformul?t Tomas Carlsson   
 Sånglärka     2 ex str SV Kråkudden, Hönö, Boh 30.10 11:40-12:55     Inmatad med webformul?t Lennart Bogren   
 Sånglärka     1 ex förbifl. Södra Vendelsjön (Varggropen), Vendelsjön, Upl 30.10 11:20-12:50     Rapporterad med exceltv? David Hammarberg   
 Sånglärka     1 ex str SV Marsäng, Srm 30.10 11:15-14:00     Inmatad med webformul?t Mats Andersson   
 Sånglärka     1 ex str N Stallberget, Välen, Göteborg, Vg 30.10 10:45-12:15     Inmatad med webformul?t Hans Börjesson   
 Sånglärka     1 ex str SV Mellvik, Varnum, Vg 30.10 10:25-12:25     Inmatad med webformul?t Claes-Göran Ahlgren   
 Sånglärka     2 ex str Sandemar, Srm 30.10 10:15-15:00     Inmatad med webformul?t Ulf Johansson   
 Sånglärka     1 ex str S Norrby Vetlanda kommun, Sm 30.10 10:00-12:00     Inmatad med webformul?t Kenneth Petersson   
 Sånglärka     1 ex str SV Marsäng, Srm 30.10 10:00-13:30     Inmatad med webformul?t Jan Karlsson, Björn Johansson   
 Sånglärka     3 ex str Börringesjön, Sk 30.10 10:00-11:30     Inmatad med webformul?t Frank Desting   
 Sånglärka     3 ex str SV Bisbjär, Sk 30.10 10:00-11:30     Inmatad med webformul?t Leif Frederiksen   
 Sånglärka     2 ex Mudderdammen (Boh-delen), Torslandaviken, Boh 30.10 08:30-13:15     Inmatad med webformul?t Bo Brinkhoff, Ola Wennberg   
 Sånglärka     1 ex Torslandaviken, Boh 30.10 08:30-13:15     Inmatad med webformul?t Bo Brinkhoff, Ola Wennberg   
 Sånglärka     1 ex str SV Rösjöskogens naturreservat, Rösjön, Upl 30.10 08:30-09:30     Inmatad med webformul?t Bengt Sundberg   
 Sånglärka     2 ex förbifl. Stallberget, Välen, Göteborg, Vg 30.10 08:30-12:10     Inmatad med webformul?t Tina Widén, Birger Kaiser, Eva Åkesson   
 Sånglärka     8 ex Husie mosse, Sk 30.10 08:25-11:55     Inmatad med webformul?t Ragnar Alm   
 Sånglärka     1 ex Galterö huvud, Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg 30.10 08:15-12:45     Inmatad med webformul?t Lars Erik Norbäck   
 Sånglärka     2 ex str SV Grimsberg, Sm 30.10 08:00-11:00     Inmatad med webformul?t Bengt Randholm   
 Sånglärka     3 ex str Kannikdammen, Lomma, Sk 30.10 07:55-11:55     Inmatad med webformul?t Ingemar Andell   
 Sånglärka     4 ex str S Lerjan, Galtabäck, Hl 30.10 07:30-10:30     Inmatad med webformul?t Claes-Göran Cederlund, Angie Cederlund   
 Sånglärka     1 ex str S Kvillehed, Nordre älv, Boh 30.10 07:30-11:30     Inmatad med webformul?t Ola Bäckman   
 Sånglärka     1 ex rast Brudarebacken, Göteborg, Vg 30.10 07:20-12:00     Inmatad med webformul?t Jan-Åke Noresson, Leif Andersson, Leif Jonasson   
 Sånglärka     1 ex str SV Östra Askö, Askö, Srm 30.10 07:15-13:30     Inmatad med webformul?t Göran Andersson   
 Sånglärka     7 ex str Vildanden, Sk 30.10 07:10-08:01     Inmatad med webformul?t Karl Gunnarsson   
 Sånglärka     8 ex str SV Vidablick, Vättern, Sm 30.10 06:40-10:00     Inmatad med webformul?t Håkan Ydregården   
Nästa » Sök art | Sök lokal
 Adress till denna visning: http://www.artportalen.se/birds/dagens.asp?artid=516&filter=alla&sortering=senaste