Uppdaterad kl. 21:52 
Start Bli rapportör Listor Manual TISDAG 30:e Sep 2014
 TEMAN 
Fenologi
EuroBirdwatch 4-5 okt 
Fennoscandia Birds
Sibiriska tättingar
Havsfåglar
 INVENTERINGAR 
Falsterbosträcket
Ottenbyringmärkning
Fågelbordsövervakning
Landsorts fågelstation
Umedeltat
Oljeskadade sjöfåglar
Förekomst av döda alkor
 ATLASINVENTERINGAR 
Skåne
Blekinge
Öland
Västergötland
Närke
Småland
Göteborg
Västergötland
 ÖVRIGT 
Rrk:s fyndstatus
Rapportguider
Bildarkiv
Senaste bilderna 
Bilder med kommentarer 
Dagens dagbok
Dagboken Segerstads fyr
Dagbok Ölands södra udde
Dagens artlista
 DAGENS OBSAR  
Histogram
Antal observationer per dag de senaste två veckorna.
Karta
Visa observationerna på karta.
 LÄNKAR  
Dagens Fågel för handdator
Dagens Fågel för Wap
 ARTLISTA 
Senaste arterna
Större lira 27 sep
Eksångare 23 sep
Nunnestenskvätta 22 sep
Brunsångare 21 sep
Macchiasångare 14 sep
Sibirisk piplärka 13 sep
Taigagök 4 sep
Gulnäbbad lira 20 aug
Balearisk lira 18 aug
Tygeltärna 18 aug
Antal arter t.o.m. 29.9
2014:    384     Visa artlistan  
2013:    360     Visa artlistan  
Jämför artlistor 2014 och 2013
Datum:
 
Landskap:
 
Filtrering:
 
Sortering:
  Uppdatera | Nollställ
 Ormvråk     1 ex stationär Kåragärdet, Göingegården, Lindberg, Hl 30.9 18:28     Inmatad med webformul?t Christer K. Andersson   
 Ormvråk     1 ex Fornskinnsåkrarna, Kvismaren, Nrk 30.9 17:40-18:30     Inmatad med webformul?t Håkan Svensson, Birgitta Dawidsson   
 Ormvråk     1 ex födosökande Yxneberga, Hagby, Sm 30.9 17:10     Inmatad med webformul?t Hans Johansson   
 Ormvråk     2 ex förbifl. Ingarpasjön söder, Ingarpssjön, Sm 30.9 17:00-18:00     Inmatad med webformul?t Sven Bågesund   
 Ormvråk     1 ex Ragnhildsholmen, Hisingen, Boh 30.9 17:00-17:45     Inmatad med webformul?t Lars Persson   
 Ormvråk     2 ex Gräsgärde ågärde, Arby, Sm 30.9 17:00     Inmatad med webformul?t Hans Johansson   
 Ormvråk     9 ex str S Kålltorp, Göteborg, Vg 30.9 16:40     Inmatad med webformul?t Lennart Alpman, Anna-Lena Alpman   
 Ormvråk     1 ex Hjälstaviken, Upl 30.9 16:40-18:35     Rapporterad med exceltv? Martin Tjernberg   
 Ormvråk     17 ex str SO Kvibergsfältet, Göteborg, Vg 30.9 16:20-16:26     Inmatad med webformul?t Mikael Forsman   
 Ormvråk     4 ex str Viredaholm, Vireda s:n, Sm 30.9 16:00-18:00     Inmatad med webformul?t Lars Malmgren   
 Ormvråk     2 ex förbifl. Ängarna, Ängabäck, Sm 30.9 15:15     Inmatad med webformul?t Anita Dahlberg, Bengt Johannesson   
 Ormvråk     3 ex födosökande Hacksta, Västerås, Vstm 30.9 15:00     Inmatad med webformul?t Christina Bredin   
 Ormvråk     1 ex förbifl. Ådö slott, Lagnö, Upl 30.9 15:00-17:35     Inmatad med webformul?t Kristina Åkerlund, Görgen Åkerlund   
 Ormvråk     1 ex Havgårdssjön, Sk 30.9 15:00-15:40     Inmatad med webformul?t Ulf Andersson   
 Ormvråk     57 ex str S Kålltorp, Göteborg, Vg 30.9 14:50-15:40     Inmatad med webformul?t Lennart Alpman, Anna-Lena Alpman   
 Ormvråk     5 ex str SV Lyckegården, Alvesta, Sm 30.9 14:45-15:15     Inmatad med webformul?t Lennart Svahn   
 Ormvråk     1 ex förbifl. Nynäs slott, Srm 30.9 14:40-16:30     Inmatad med webformul?t Gunnel Forsström, Jan-Erik Eklund   
 Ormvråk     6 ex Bocksjön, Tortuna sn, Vstm 30.9 14:30     Inmatad med webformul?t Zsombor Károlyi, Bjarne Eriksson   
 Ormvråk     2 ex födosökande Eneberga, Lundby, Västerås, Vstm 30.9 14:25     Inmatad med webformul?t Henry Hedlund   
 Ormvråk     1 ex Hedensberg, Tillberga sn, Vstm 30.9 14:15     Inmatad med webformul?t Zsombor Károlyi, Bjarne Eriksson   
 Ormvråk     1 ex Roma returvattendammar, Gtl 30.9 14:10-15:45     Inmatad med webformul?t Veronica Budin   
 Ormvråk     15 ex str SV Sörtorpberget, Srm 30.9 14:00-15:00     Inmatad med webformul?t Erik Widuss   
 Ormvråk     1 ex str S Fågeludden, Oset, Nrk 30.9 14:00-15:30     Inmatad med webformul?t Peter Gustafson   
 Ormvråk     38 ex str SV Ingeshult, Borgstena, Vg 30.9 14:00-16:10     Inmatad med webformul?t Lars E Andersson, Torbjörn Sandberg   
 Ormvråk     1 ex Ljungen P -plats NV, Falsterbonäset, Sk 30.9 14:00-14:20     Inmatad med webformul?t Bodil Bernström, Anette Westin   
 Ormvråk     1 ex förbifl. Reningsdammen, Vretstorp, Nrk 30.9 14:00-15:30     Inmatad med webformul?t Mårten Gustavsson   
 Ormvråk     1 ex födosökande Ingarpasjön söder, Ingarpssjön, Sm 30.9 14:00     Inmatad med webformul?t Hjördis Och Bengt Bengtson   
 Ormvråk     2 ex Ålsjön, Hls 30.9 13:50-14:30     Inmatad med webformul?t Lars Eric Rahm   
 Ormvråk     220 ex str S Väst Björnås, Hl 30.9 13:35     Inmatad med webformul?t Bo Kanje, Sonja Kanje   
 Ormvråk     30 ex str SV Fatbursvägen 36, Mariefred, Srm 30.9 13:30     Inmatad med webformul?t Erik Widuss   
 Ormvråk     19 ex str SV Applarp Nässjö, Sm 30.9 13:30-16:30     Inmatad med webformul?t Mikael Borgström   
 Ormvråk     1 ex rast Norra Mörkö, Srm 30.9 13:30     Inmatad med webformul?t Gunnel Forsström, Jan-Erik Eklund   
 Ormvråk     5 ex str S Mälarklippan, Bromma, Upl 30.9 13:30-16:00     Rapporterad med exceltv? Niklas Westermark   
 Ormvråk     2 ex Gymningemaden, Tysslingen, Nrk 30.9 13:30-14:00     Inmatad med webformul?t Kent Halttunen   
 Ormvråk     107 ex str S Björkbacka, Lommaryd s:n, Sm 30.9 13:20-15:00     Inmatad med webformul?t Lars Malmgren   
 Ormvråk     13 ex str S Bondegatan 2, Tranås, Sm 30.9 13:15-13:40     Inmatad med webformul?t Samuel Hansson   
 Ormvråk     1 ex Östergarns skola, Gtl 30.9 13:05     Inmatad med webformul?t Ulf Nilsson   
 Ormvråk     1 ex förbifl. Hålan, Foteviken, Sk 30.9 13:00-13:30     Inmatad med webformul?t Bengt Åhgren   
 Ormvråk     2 ex Älje-Porsens naturreservat, Uddevalla, Boh 30.9 13:00-15:00     Inmatad med webformul?t Jan Johansson, Göte Andersson   
 Ormvråk     21 ex str S Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke, Vg 30.9 12:50-13:05     Inmatad med webformul?t Ola Bäckman   
 Ormvråk     20 ex sträckförsök Furulundsskolan, Halmstad, Hl 30.9 12:50     Inmatad med webformul?t Joakim Lindblom   
 Ormvråk     53 ex str S Nackhälle, öst, Hl 30.9 12:50     Inmatad med webformul?t Bo Kanje, Sonja Kanje   
 Ormvråk     21 ex str S Björnhults våtmark, Lis mosse, Hl 30.9 12:40-14:05     Inmatad med webformul?t Ulf Persson, Berndt Lindberg   
 Ormvråk     4 ex stationär Björnhults våtmark, Lis mosse, Hl 30.9 12:40-14:05     Inmatad med webformul?t Ulf Persson, Berndt Lindberg   
 Ormvråk     2 ex stationär Solöfälten, Fogdö k:a, Srm 30.9 12:30-13:10     Inmatad med webformul?t Markku Kemppi   
 Ormvråk     1 ex str SV Barken, Ramdalshöjden, Srm 30.9 12:30-13:30     Inmatad med webformul?t Peter Skoglund   
 Ormvråk     9 ex str Slätten, Sm 30.9 12:27-12:29     Inmatad med webformul?t Johan Sandström   
 Ormvråk     5 ex Berga ängar, Sorunda, Srm 30.9 12:20     Inmatad med webformul?t Gunnel Forsström, Jan-Erik Eklund   
 Ormvråk     1 ex rast Kaknäs ängar, Södra Djurgården, Upl 30.9 12:15-13:35     Inmatad med webformul?t Svante Söderholm   
 Ormvråk     4 ex Övre Föret, Årike Fyris, Upl 30.9 12:00     Inmatad med webformul?t Martin Amcoff   
Nästa » Sök art | Sök lokal
 Adress till denna visning: http://www.artportalen.se/birds/dagens.asp?artid=201&filter=alla&sortering=senaste